Полското училище по публична администрация изпълнява международен проект „Синергия“ (“SYNERGIA – a network of cooperation and exchange of experience for high-level officials from Central and Eastern Europe”), който се осъществява в партньорство с Института по публична администрация (ИПА) в България, Училището по публична администрация на Латвия и Националния университет по публичната служба в Унгария. Идеята е да се модернизира и подобри управлението в публичната администрация в страните от Централна и Източна Европа чрез обучения и  обмяна на опит между висши държавни служители от четирите държави – Полша, България, Латвия и Унгария.

В рамките на проекта се предвижда провеждането на специализирана международна обучителна програма. Тя цели да се повишат знанията и уменията на висши държавни служители в управлението на администрацията, както и да се приложат в техните институции изготвените международни препоръки и добри практики. В обученията ще бъдат обсъждани актуални теми и проблеми в публичната администрация в областите на: стратегическо управление, управление на процеси, управление на проекти, управление на промени в публичната администрация, управление на риска, управление на човешките ресурси, управление на комуникацията и ефективни преговори, управление на знанието, управление на ИКТ технологии в публичния сектор. В програмата като обучители ще участват най-високо ниво експерти по публична администрация.

Програмата е структурирана в отделни обучителни модули, всеки от които ще се провежда в различна държава. Участието на служителите в нея ще бъде в рамките на общо 19 дни, които се разпределят последователно в няколкомесечен период.

Първото издание на програмата е през 2020 г. и съгласно изготвения график  обученията ще се провеждат през цялата година, както следва:

1 модул: 5 дни в Полша (10 – 14 май 2020 г.)

2 модул: 3 дни в България (3 – 5 юни 2020 г.)

3 модул: 3 дни в Латвия (1 – 3 юли 2020 г.)

4 модул: 3 дни в Унгария (9 – 11 септември 2020 г.)  

5 модул: 5 дни в Полша (19 – 23 октомври 2020 г.)

Проектът ще се изпълнява в периода 2019 – 2022 г. като обучителната програма ще има 4 издания за целия срок. Във всяка сесия е планирано да участват общо 60 служители (съответно 30 от полската държавна администрация и общо 30 от другите държави-партньори). Предвижда се България да участва с 10 държавни служители във всяко едно издание, или общо с 40 държавни служители за целия проект.

Разходите за транспорт, трансфер, застраховка, дневни и нощувки са за сметка на съответната администрация, която е номинирала и избрала за участие в програмата свои служители. С институциите, които заявят интерес и имат възможност да поемат посочените разходи, ще бъдат сключени специални споразумения с ИПА за участието в проекта.

Институтът отговаря за процеса на селекция на българските участници и цялостната координация на участието на държавни служители в международната обучителна програма, както и в подготовката и организацията на 3 дневния модул, който ще се провежда в България.