На 15 март приключи първата сесия за 2024 година по програма „Еразъм за публичната администрация“, организирана от Европейското училище по администрация (EUSA). Представител на България по време на 10 дневния стаж беше Найден Груев, главен експерт в дирекция „Административно-правни и финансово счетоводни дейности“ към Център за развитие на човешките ресурси. Споделяме ви неговите впечатления от програмата:

"В периода 5 – 15 март 2024 година, имах възможността да взема участие в програмата за професионални стажове на държавни служители „Еразъм за публичната администрация“, организирана от Европейското училище по администрация (EUSA).

В първата част от програмата бяха включени лекции от представители на различни институции на Европейския съюз (ЕС). Сред обсъжданите теми, бяха история на Съюза, законодателен процес и въвлечените в него Европейски институции, както и разпределението на отговорностите между тях. Особен интерес предизвика изложението, обясняващо обикновената законодателна процедура в ЕС, при която трябва в даден момент да бъде постигнато съгласие по общ текст, приемлив както за Европейския парламен (ЕП), така и за Съвета. За достигането до този консенсус се налага провеждането на междуинституционални разговори, които се осъществяват под формата на неформални триалози между представители на ЕП, Съвета и Комисията за разглеждането на законодателни предложения. С цел по-доброто разбиране на описания процес за постигането на съгласие между ангажираните институции, беше проведена симулативна игра, в която всеки от участниците в програмата представлява някоя от държавите членки, в качеството му на член на ЕП или някой от органите на ЕС, а именно Европейската комисия (ЕК) или Съвета. В програмата бяха включение посещения в ЕП, ЕК и Съвета.

Частта с практическия стаж (Job shadowing) за мен протече в Главна дирекция „Образование и култура“ на ЕК (DG EAC), по време на който имах възможност да участвам в множество работни срещи с представители на дирекцията. На тях бяха обсъдени конкретни въпроси и теми, имащи пряко отношение към Център за развитие на човешките ресурси (ЦРЧР), и по специално към задачите и дейността на председателстваната от мен Комисия за нередности и измами в ЦРЧР.

Между всички 41 участници в програмата, представляващи различни институции, агенции и министерства от 21 страни членки на ЕС, се създадоха отношения на колегиалност и приятелство, които ще помогнат за поддържането на регулярен контакт и канал за обемен на мнения, опит, информация и добри практики.

Оценявайки високо ползите, както в професионален, така и в личен плат, бих искал да изразя искрената си благодарност за дадената ми възможност да участвам в програма „Еразъм за публичната администрация“."