Публикуван е
03 Септември 2024
Институтът по публична администрация публикува
Най-новата (пета) версия на модела - CAF 2020 е разработена от международната CAF група (националните CAF кореспонденти и експерти на държавите – членки на Европейския съюз) заедно с Европейския CAF ресурсен център към Европейския институт по публична администрация, Маастрихт.
Модел CAF 2020 е създаден като европейско ръководство за добро управление и високи постижения в организациите от публичния сектор. Като най-нова версия на модела CAF 2020 обръща специално внимание на важни аспекти на съвременната публична администрация като дигитализацията, гъвкавостта, устойчивостта, разнообразието и иновациите, сътрудничеството с гражданското общество. Крайната цел на CAF 2020 е да допринася за „добро управление”, реформи в публичната администрация и по-качествени услуги за гражданите.
CAF 2020 като цялостен инструмент за качество продължава да се основава на 8те принципа за съвършенство и цикъла на непрекъснато подобрение, които са в същността на модела.
Структурата на CAF с нейните 9 критерия и 28 под-критерия (от версия 2013) се запазва с оглед на нейната висока степен на разпознаване, но някои от под-критериите са актуализирани и преформулирани за по-голяма яснота. По-съществени промени са направени в примерите като тяхното съдържание е актуализирано, а броят им е значително намален с оглед на по-лесното им ползване и разбиране при прилагането на модела. Актуализиран е и речникът с терминология по CAF.
Документи:
Подробна информация за CAF 2020 Новият CAF 2020 - на български език Новият CAF 2020 - на английски език Презентация 'Новата версия на модела CAF'
CAF (Common Assessment Framework) или Обща рамка за оценка е инструмент за цялостно управление на качеството, създаден за публичния сектор. Като основа за разработването му е послужил Моделът за съвършенство на Европейската фондация за управление на качеството (EFQM).
Прилагането на CAF дава възможност организацията да бъде разгледана и оценена в нейната цялост от вътрешен екип. В резултат на самооценката се получава точна картина за състоянието на администрацията и яснота кое работи добре и кое – не. Инструментът дава представа не само къде са проблемите и на какво се дължат, но в същото време той дава идея какво да се направи, за да заработи „организационният организъм“ в хармония. Прилагането на CAF и превръщането му в устойчива управленска практика насърчава непрекъснатото усъвършенстване на организацията, постигането на по-добри резултати за организацията и за хората в нея, за потребителите на услуги, за партньорите и за обществото като цяло.
Повече информация за модела и за управлението на качеството в държавната администрация можете да видите в представения документ.
Моделът Обща рамка за оценка CAF 2013