Форма за търсене

CAF в ИПА

     

Институтът по публична администрация (ИПА) е водеща институция в обученията на служителите на държавната администрация, но също така функционира като Национален ресурсен център по CAF. Основната му задача в тази роля е да съдейства за повишаване на качеството на управление и на подобряване цялостната организация на работа в българската администрация като подкрепя усилията на българските държавни структури да внедряват модел CAF – чрез разпространение на информация, провеждане на консултации, обучения и форуми за инструмента, организиране на външна оценка на организациите, приложили модела, както и споделяне на проучвания, добри практики и събития по CAF – в национален и международен план.

Общата рамка за оценка (Common Assessment Framework, CAF) е единственият инструмент за цялостно управление на качеството, който е специално предназначен за публичния сектор и който се прилага от самите държавни организации. В България моделът вече е въведен в общо 95 държавни администрации, включително и в ИПА.

Управлението на качеството в българската администрация е един от най-важните приоритети на административната реформа през последните години. С изменението на Закона за администрацията от 2017 г., непрекъснатото усъвършенстване на качеството е установено като принцип на дейността на администрацията (чл.2, ал.1, т.8), а в чл. 64 е регламентиран ангажиментът на администрацията да осъществява цялостно управление на качеството на дейността си за ефективно и ефикасно постигане на стратегическите и ежегодните си цели, включително чрез системи за управление на качеството.

В изпълнение на изискванията на Закона за администрацията и в съответствие с философията и добрите практики на самия модел, ИПА периодично прилага CAF, съответно през 2016 г., 2020 г. и за трети път – през 2024 г. И последното, най-ново внедряване на модела в ИПА има следните цели: поддържане и развитие на процеса на непрекъснато подобрение на качеството на управлението и административната дейност на ИПА с оглед на постигане на високи професионални резултати при изпълнение на мисията на Института, даване на добър пример на българските организации и извършване на обективен анализ, който да послужи като полезна информация за стратегическото планиране на ИПА.

Прилагането на модела през 2024 г. стана в пълен обхват като обхвана цялата организация. Екипите по CAF преминаха през всички фази на процеса – от подготовката през извършената самооценка до съставянето на Плана за подобрение, който започна да се изпълнява през 2025 г. Бяха организирани специални срещи с всички служители на Института – за запознаване с резултатите от 3тото прилагане на модела и с изготвения План за подобрение – с оглед на тяхната съпричастност и разбиране за полезния ефект на модела  и изпълнението на Плана. Основните документи бяха споделени с всички служители, а чрез страницата на ИПА – и с всички заинтересовани страни и обществеността.

По-долу са приложени ключовите документи в резултат на прилагането на CAF:

Докладът за резултатите от направената (само)оценка на ИПА Планът за подобрение на ИПА (2025-2026)
чИПА