Подбор на лектори
16 Юни 2025
Институтът по публична администрация (ИПА)
Комисията за финансов надзор (КФН) реализира проект „Изграждане на Единна информационна система (ЕИС) за нуждите на Комисията за финансов надзор“, осъществяван с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд, по Договор за безвъзмездна финансова помощ № BG05SFOP001-1.011-0001-C01 /23.07.2020 г. От 1 януари 2024 г. КФН изцяло премина към електронно администриране при подаване на заявления, уведомления, периодична информация, както и други документи от поднадзорните ѝ лица.
Проектирана с ориентация към потребителя, ЕИС предоставя ясен и интуитивен интерфейс, с внедрени надеждни протоколи за сигурност, за да се защити чувствителната информация и да се поддържа целостта на регулаторния процес. Цифровите решения са изградени в интерес на гражданите и бизнеса и внасят коренна промяна в модела на административно обслужване, както и възможност за стандартизация, оперативна съвместимост и споделяне на ресурси с останалите национални институции.
ЕИС реализира нов начин на комуникация със заявителите на електронни административни услуги (ЕАУ), автоматизира бизнес процесите и процедурите по обработка, контрол и анализ на данни и документи. Подобрена е регулаторната и надзорна дейност на КФН, като се консолидират информационните потоци и процеси, и се създава ефективен механизъм за прилагане на риск-базиран контрол.
Чрез въвеждането на ЕИС на КФН всички административни услуги са изцяло дигитално достъпни. Освен че са част от системата на държавната администрация, чрез тях се осигурява и обмен на информация с регулаторните органи на ЕС – Европейския орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (European Insurance and Occupational Pensions Authority - EIOPA) и Европейския орган за ценни книжа и пазари (The European Securities and Markets Authority - ESMA).
Чрез ЕИС са надградени всички предоставяни услуги, които могат да се заявяват електронно, както чрез портала e-government, така и през сайта на Комисията. Осемнадесетте регистъра на КФН за достъп до информация са реорганизирани и вече има 1 регистър (единна входна точка) – лесен и удобен за работа. Изключително детайлната информация, налична в досието на всяко дружество, обект на надзор, дава възможност за вземане на обосновани инвестиционни решения, запознаване с историческите данни за всяка компания, както и информиране за наложените принудителни административни мерки от регулатора. Реинженерингът на регистрите води не само до обединяване на информацията, но и до нейното унифициране и структуриране по единен подход, гарантиращ повече прозрачност, равнопоставеност на участниците в трите сектора.
Същевременно, автоматизираният процес на оповестяване на надзорната информация осигурява равнопоставено третиране на пазарните участници и създава основа за повишаване на доверието в регулаторните действия.
Повече за практиката може да прочете в Сборник с добри практики за 2024 г.