ПРИКЛЮЧИ ПЪРВИЯТ ЗА 2023 ГОДИНА СТАЖ ПО ПРОГРАМА „ЕРАЗЪМ ЗА ПУБЛИЧНАТА АДМИНИСТРАЦИЯ”

В периода 07 – 17 март  се проведе първата сесия за 2023 г.  по Програма „Еразъм за публичната администрация“ на Европейското училище по администрация (EUSA). От България в обучението участие взе Мадлен Манчева, главен експерт в отдел „Капиталови пазари“ на дирекция „Регулация на финансовите пазари“, Министерство на финансите.

Към края на април и началото на май,  ИПА ще обяви нова процедура за кандидатстване по Програмата за сесията, която ще бъде в периода 10 – 20 октомври 2023 г.

Представяме ви впечатленията на Мадлен Манчева:

 

В периода 07-17 март 2023 г. взех участие в професионален практически стаж за държавни служители по програма „Еразъм за публичната администрация“ на Европейското училище по администрация (EUSA) в гр. Брюксел, Кралство Белгия.

Програмата се проведе в два отделни етапа. Първата част (с продължителност 8 дни) беше посветена на множество интересни и интерактивни групови занимания, които създадоха необходимите условия и ползотворна среда за опознаване на всички участници, обмяна на опит и установяване на трайни служебни и дори приятелски контакти. В програмата за всеки ден бяха включени лекции и презентации, които ни дадоха възможност да придобием едни по-задълбочени практически знания в областта на правото, функционирането и историята на ЕС, в частност, силно застъпена, с оглед професионалните ни интереси и ангажираност, беше темата за процеса на вземане на решения в ЕС. Освен чрез синтезирана и добре подбрана теоретична подготовка, материята беше оригинално представена чрез участие в групови упражнения, игри и дори посещения на европейски институции, където професионалисти с богат опит ни запознаха с предизвикателствата и спецификите на своята ежедневна дейност. Използваните подходи включваха още видео материали, тестове и кръгли маси за обсъждане. Сред най-вълнуващите и интересни събития бяха симулацията на заседание на работна група в Съвета на ЕС и срещата ни с представители на генерална дирекция „Устни преводи“ към Европейската комисия, които ни предоставиха възможността да заемем техните места за няколко минути. Друго интересно събитие беше посещението на Дома на европейската история, където с помощта на опитни специалисти успяхме заедно да направим равносметка на най-ключовите събития в общата ни история, да утвърдим значимостта на общите ни европейски ценности и да си припомним още веднъж целите, които ни обединяват и ни правят по-силни като европейска общност.

Втората част от програмата (с продължителност 3 дни) осигури на всеки участник възможността да избере европейска институция или структура, която би била най-полезна с оглед професионалната му ангажираност и интереси. Моят избор беше главна дирекция „Финансова стабилност, финансови услуги и съюз на капиталовите пазари“ към Европейската комисия (DG FISMA). Последната разработва и осъществява политиките на Комисията в областта на финансовите услуги, което съвпада на национално ниво с насоката на моята професионална дейност. Колегите от DG FISMA бяха подготвили богата и съдържателна програма, за времето на стажа ми там. Получих възможността да се запозная нагледно и отблизо с основните предизвикателства, приоритети, инициативи и дейности в рамките на дирекцията.

Може би едно от най-ценните достижения на тази програма е именно възможността за създаване на нови контакти и обмяна на опит както между представителите на отделните държави-членки, така и между тях, лекторите и представителите на европейските институции. Сред основните предимства на програмата са още придобиването на ключови практически знания за уредбата и функционирането на ЕС; развитие и усъвършенстване на умения за водене на преговори, работа в екип; идентифицирането на общата кауза и цел сред многообразието от различни национални интереси и култури и най-вече утвърждаване на основните европейски ценности, сред които приобщаване, толерантност, солидарност и недискриминация.

Ако трябва в едно изречение да обобщя посланието, което остави у мен тазгодишното издание на програмата, то спокойно може да се побере в едно изречение, което дословно повтаря девиза и на Българското председателство на Съвета на ЕС през 2018 г., а именно: „United we stand strong.“