ПРИКЛЮЧИ ПЪРВИЯТ ЗА ТАЗИ ГОДИНА СТАЖ ПО ПРОГРАМА „ЕРАЗЪМ ЗА ПУБЛИЧНАТА АДМИНИСТРАЦИЯ”

В периода 3 – 13 март  се проведе първата сесия за 2020 г.  по Програма „Еразъм за публичната администрация“ на Европейското училище по администрация (EUSA). От България в обучението участие взе Александра Карамитева, старши юрисконсулт в дирекция „Европейска координация и международно сътрудничество“ в Министерство на здравеопазването.

Към края на април ИПА ще обяви нова процедура за кандидатстване по Програмата за сесията в периода 13 – 23 октомври 2020 г.

Представяме ви впечатленията на Александра Карамитева:

   

В периода 3 – 13 март 2020 г. имах възможността да участвам в професионално обучение за държавни служители по Програма „Еразъм за публичната администрация”. В сесията участие взеха 34 представители от различни европейски държави. Освен  преподаватели от Европейското училище по публична администрация, лектори бяха и водещи експерти от Съвета на ЕС, Европейската сметна палата, Европейския надзорен орган по защита на данните, Европейския комитет на регионите, Европейския икономически и социален комитет, Европейската комисия в лицето на ГД „Устни преводи“  (DG Interpretation) и други.

По време на лекциите беше представена  историята на европейската интеграция през годините. Дейвид Уокър, бивш директор на Европейското училище по публична администрация, посочи някои аспекти на въпросителните пред Съюза преди, по време на и след оттеглянето на Обединеното кралство от ЕС – Брекзит. Госпожа Каленбергер от Европейския надзорен орган по защита на данните, приложи интерактивни начини за предаването на  информацията, свързана със  създаването на институцията, основните ѝ функции,  състоянието ѝ  към момента и  перспективите  за нейното развитие и значение в рамките на Съюза в близките години. По време на посещението в DG Interpretation бе направена симулация, която ни запозна с работата на преводачите по време на съветите на министрите като всеки един от нас имаше възможност да стане един от тях в рамките на няколко минути. По време на посещението на групата в  Люксембург бе проведена среща с представител на Европейската сметна палата, който отговори на редица въпроси на участниците, касаещи основната роля на тази институция, а именно: да извършва независим одит  на финансовите средства на Европейския съюз.

От най-голямо значение и полза за бъдещата ми работа за мен бе информацията, предоставена от експертите на Съвета на ЕС. Бяха направени презентации, в които се обясняваше процеса на вземане на решения в ЕС ( decision-making process in the EU) и какво представлява обикновената законодателна процедура – основната процедура за вземане на решения при приемане на законодателството на ЕС и ролята и връзката между всички институции в този процес – Комисия, Съвет, Парламент. Също така лекторите говориха за разликите между приемане на делегиран акт и акт за изпълнение. Имах възможността да участвам в стимулационно заседание на специализирана работна група по предложение за Директива на Европейския парламент и на Съвета относно отпадъците от опаковки.

В Програмата бяха заложени индивидуални обучения на участниците в избрана от тях европейска институция – за мен това беше обучение в Правната служба на Съвета на ЕС. Но засилените мерки във връзка с пандемията COVID-19 възпрепятстваха провеждането на обучението в тази му част, все пак от  Правната служба на Съвета на ЕС потвърдиха, че ще организират индивидуалното обучение в подходящ момент.Определям обучението като изключително полезно за експерти, работещи в областта на  европейските политики. Същото предоставя възможност за придобиване на знания за процесите и значението на Европейския съюз като „едно цяло”.  От своя страна, споделянето на опит между експерти от различни сектори дава възможност за обмен на полезни контакти с представители на различни институции в целия ЕС.