Форма за търсене

РЕЗУЛТАТИ ОТ СЕДМО НАЦИОНАЛНО ПРОУЧВАНЕ „БАРОМЕТЪР НА АНГАЖИРАНОСТТА“ ПРЕЗ 2025 Г.

 

Институтът по публична администрация публикува седмото издание на ежегодното проучване „Барометър на ангажираността“. Тази година Барометърът се проведе в периода 22 април – 9 май и участие в него взеха 6 254 служители. Институтът състави 47 индивидуални доклада с резултати от проучването за отделни администрации, които заявиха такива.

През 2025 г. делът на ангажираните служители достига най-високото си ниво от 71%, което показва устойчива положителна тенденция спрямо предходните години. В същото време се отчита спад при високо ангажираните – от 28% през 2022 г. до 15% през 2025 г., което сигнализира за нужда от допълнителна подкрепа и мотивация. Делът на неангажираните остава сравнително стабилен – 13% през последните три години, а активно неангажираните служители са под 2% за целия период.

Данните за общото ниво на ангажираност показват стабилни и относително високи стойности през целия период от 2019 г. до 2025 г. В настоящото издание на Барометъра глобалният индекс на ангажираността е 70, което е показател за високото ниво на мотивация в администрацията. За поредна година България регистрира по-висок индекс на ангажираност в сравнение с Великобритания, където той е 64, което подчертава положителната тенденция в развитието на работната култура и служебната мотивация в българската държавна администрация.

Сред факторите, обуславящи ангажираността на служителите в държавната администрация, „Лидерство и управление на промяната“ се откроява като най-значимият и устойчиво влияещ върху ангажираността. През 2025 г. резултатът по този фактор се повишава до 70, което е индикатор за укрепващото доверие на служителите в ръководството. Наред с лидерството, повишение отбелязват и факторите: „Моят пряк ръководител“, „Ресурси и работно натоварване“ и „Учене и развитие“. За разлика от тази положителна тенденция, възнаграждението е единственият фактор, който регистрира спад през 2025 г., като индексът намалява с 4 пункта – от 45 през 2024 г. до 41 през 2025 г.

С тях, и с останалите резултати от тазгодишното изследване, може да се запознаете в пълния текст на проучването  в секция „Публикации“.

 

 

чИПА